Faculty of Science

The aim of our faculty is to be a leading faculty of basic sciences, which is proud to be a member of in national and international environments, and which will contribute to the rise of our country above the level of contemporary civilization with the education and training it will provide and the knowledge and technologies it will produce.

Bölümlerimiz

Aktüerya bilimi insanların; doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen rastgeleliğe bağlı, öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenir. Aktüerler, bu tür olayların oluşma riskini analiz etmek, olasılıklarını tahmin etmek ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programlarını oluşturmak üzere eğitim alırlar. Aktüerliğin toplum tarafından yeni tanınan bir meslek olması nedeniyle Aktüerya eğitimi almanın, bir takım zorlukları olduğu gibi, aktüer sayısının azlığı, sektörün aktüerlere olan ihtiyacı ve dünyada aktüerliğin aranan meslek grupları içerisinde yer alması gibi avantajları da bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü, yaşam bilimlerinin temel öğretilerini, lisans ve lisansüstü öğrencilerine aktarırken; gelecek kuşaklara dünya mirası olarak bozulmadan kalması gereken ülkemizin biyolojik zenginliklerinin; bitki, hayvan ve mikroorganizma türlerinin tanımlanması, coğrafik ve biyolojik olarak dağılımı, biyolojik yapı ve işleyişlerinin belirlenmesi, genetik yapıların aydınlatılması, ekolojik sorunların belirlenmesi ve çözüm üretilmesi yönündeki bilimsel öğretilerin, bulguların, bilgi ve deneyimlerin aktarılmasını amaçlamıştır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü ulusal ve uluslararası birçok üniversite, enstitü, kurum ve kuruluşla ilişki içerisinde projeler yürütmektedir. Tam donanımlı bir şekilde bölümlerini bitiren mezunlarımız, ilgili çalışma alanlarında her zaman ilk sırada tercih edilmekte ve gurur kaynağımız olmaktadır.

Bölümün amacı, istatistik alanında araştırmacı ve eğitim elemanı olarak yetişmek isteyenlere sağlam bir temel hazırlamaktır. İstatistik Lisans Programının en önemli özelliği, öğrencilerin kendi ilgi alanları ile ilgili istatistik meslek derslerini, yan dal derslerini ve sosyal dersleri seçebilmelerine olanak tanımasıdır. Öğrenciler istedikleri alana yönelme şansına ve özgürlüğüne sahip olacaklardır. Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü verdiği kaliteli eğitim ve güçlü kadrosu ile Türkiye genelinde ilk tercih edilen istatistik bölümlerinden biridir.

Kimya bölümümüz; dünya çapında tanınan öncü ve ödüllü bilim insanları, ulusal ve uluslararası destekli projeleri, Türkiye´de ve Avrupa´da sayılı araştırma laboratuvarları, geniş vizyonu ve bilime meraklı öğrencileriyle dünyada kimya alanında boy gösterecek yetkin bilim insanlarını yetiştirmeyi ve aynı zamanda dünyada araştırmalarıyla, bilimsel yayınları ve dergileriyle, düzenlediği konferanslar ve yaptığı araştırmalarla kendinden söz ettirmeyi başarabilen bir bilim yuvasıdır.

Yaşamın bir parçası olan matematik, yayılma alanının ve derinliğinin sınırı olmayan çok yönlü bir bilimdir. Sayısal bilimlerin yanında, tıp, sosyal, siyasal, ekonomi, işletme, yönetim v.b. bilimlerinde matematiksel temellere dayanıyor olması matematiği günlük yaşamda da vazgeçilmez kılmaktadır. 50 yılı aşkın süredir eğitim ve öğretim hayatını sürdüren Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Türkiye’deki seçkin ve köklü matematik bölümleri arasındadır. Sürekli kendini yenileyen güçlü bir akademik kadroya sahip olan bölümümüz mezuniyet sonrası iş bulma problemi yaşanmayan nadir matematik bölümlerinden biridir. Ayrıca bölümümüz 2015 yılında FEDEK tarafında 5 yıl süre ile akredite edilmiştir.

Please click here for more information about Faculty of Science.