Uluslararası Akreditasyon

Bir üniversitenin bölümlerinin, ulusal ve uluslararası düzeyde kalite, verimlilik, etkinlik gibi performans standartlarına sahip olduğunu ortaya koyan, dolayısıyla o üniversite bölümlerini talep edenlere güven tesis etmeyi amaçlayan sistemlerden biri akreditasyondur. Söz konusu standartlar açısından Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Hacettepe Üniversitesi’nde bölümlerdeki eğitimin kalitesinin yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri de uluslararası akredite edilmiştir.

*Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü doktora programları, Avrupa Biyotıp ve Sağlık Bilimlerinde Doktora Organizasyonu ORPHEUS’un, “Temel Gereklilikler” ve “Kalite Gelişimi” başlıklarındaki tüm gereklilikleri yerine getirerek ORPHEUS etiketi ile akredite edilmiştir.

 

 • “Genel Hastaneler” akreditasyonuna sahip olan Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri, JCI (Joint Commision International) tarafından “Akademik Tıp Merkezi Hastane Standartları” adıyla tekrar akredite edilmiştir. JCI’nın bu kapsamda akredite ettiği Türkiye’de “ilk kamu hastanesi” olan Hacettepe Hastaneleri, JCI’nın yeni versiyon 6 standartı üzerinden, “tek kamu üniversitesi hastanesi” unvanını koruyarak 2021 yılına kadar dördüncü kez akredite olmayı başarmıştır.
 • Hacettepe Diş Hekimliği Fakültesi Mezuniyet Öncesi Diş Hekimliği Eğitimi, Avrupa Diş Hekimliği Birliği-Association for Dental Education for Europe (ADEE) tarafindan akredite edilmiş ve Fakülte ADEE logosunu kullanmaya hak kazanmıştır
 • Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nün CIUTI (Conference Internationale Permanente d’Instituts Universitaires de Traducteurs et Interpretes Mütercim-Tercümanlık Kuruluşları Uluslararası Daimi Konferansı) üyeliği kabul edilmiştir.
 • Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümleri Eğitim Fakülteleri Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından 2022 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Mühendislik Fakültesi’nin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü eğitim programı, uluslararası ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) akreditasyonuna sahiptir.
 • Mühendislik Fakültesi’nin Bilgisayar, Endüstri, Fizik, Gıda, Jeoloji, Hidrojeoloji, Kimya, Maden, Nükleer Enerji ve Otomotiv Mühendisliği bölümleri MÜDEK tarafından akredite edilmiş ve EUR-ACE Bachelor (European Accreditation of Engineering Programmes) etiketi almaya hak kazanmıştır.
 • Tıp Fakültesi İngilizce ve Türkçe lisans programları, UTEAK tarafından 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Tıp Fakültesi İngilizce ve Türkçe Tıp Eğitimi Programları, Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Eczacılık Fakültesi Eczacılık Eğitimi ve Programlarını Değerlendirme Akreditasyon Derneği (ECZAKDER) tarafından 2021 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Fen Fakültesi Biyoloji, Kimya, Matematik bölümleri Fen, Edebiyat, Fen- Edebiyat, Dil ve Tarih-Cografya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FADEK) tarafından 2021 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (SABAK) tarafından 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Hemşirelik “Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından 30.09.2020 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Eczacılık Fakültesi ve Fen Fakültesi eğitimleri uluslararası akreditasyonludur.
 • Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans Programı, Türkiye’de ilk kez olmak üzere World Confederation for Physical Therapy (WCPT) tarafından Ocak 2020-2025 tarihleri arasında 5 yıllığına akredite edilmiştir.
Menü