1968 yılında Karabük’te doğdu. Karabük Demir-Çelik Lisesini 1985 yılında bitirdi. Aynı yıl kazandığı Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünü 1990 yılında tamamladı ve bölüme araştırma görevlisi olarak atandı. Doktorasını 1998’de aldı. Bu bölümde yardımcı doçent, doçent ve 2007’de profesör oldu.

2004 TÜBA Seçkin Genç Bilimci Ödülü ve 2007 TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülüne layık görüldü.

GIDA ÖRGÜTLERİ KURUCUSU

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi bünyesinde FoQuS (Food Quality and Safety) Araştırma Grubu’nu, 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Gıda Araştırma Merkezi’ni ve 2011 yılında Ulusal Gıda Teknoloji Platformunu kurdu.

ÖNDE GELEN GIDA BİLİMCİ

GIDA KALİTE ve GÜVENLİĞİNE ÖNEMLİ KATKI

Gıda biliminin önde gelen uzmanlarından biri olan Dr. Vural Gökmen,  prosesin gıda kalitesi ve güvenliği açısından ortaya çıkardığı değişikliklerin anlaşılmasına önemli katkılarda bulundu. Bu reaksiyonların daha iyi anlaşılabilmesine yardımcı olan kromatografik, spektrometrik ve kolorimetrik analiz teknikleri geliştirdi.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

Alanında ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından desteklenen projelerde aktif görevler alan Dr. Gökmen Hollanda, Almanya, İspanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Sırbistan ve ABD’den alanında tanınmış bilim insanları ile işbirliği yapmaktadır.

EN PRESTİJLİ DERGİLERİN ASOSİYE EDİTÖRÜ

Prof. Dr. Gökmen’in 250’nin üzerinde orijinal araştırma makalesi, 18 kitap bölümü ve bir kitabı yayımlandı, yayınlarına Web of Science veri tabanına göre Temmuz 2020 itibarıyla 7 binin üzerinde atıf yapıldı.

Dr. Vural Gökmen gıda alanının en prestijli Food Chemistry ve Food Research International dergilerinin asosiye editörü olarak görev yapmakta. 2007 yılından bu yana Gıda Mühendisliği profesör öğretim görevlisi olarak yola devam eden Dr. Gökmen halen Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcılığını da yürütüyor.