1962 yılında Ankara’da doğdu. Yeni Hayat İlkokulu, Cebeci Ortaokulu ve Anafartalar Lisesini bitirdi. Yaramaz, meraklı ve soru sormayı seven bir çocuktu. Bilimin, çevresinde gelişen birçok olaya karşılık verebildiğini gördükçe fen bilimlerine yöneldi. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünden 1985 yılında mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında polimerlere ilgi duymaya başladı ve yüksek lisans- doktora çalışmalarını bu alanda devam ettirmeye karar verdi. Aynı bölümde yürüttüğü “Antikanser İlaçların Polimerik Matrikslerden Kontrollu Salımı” adlı yüksek lisans tezini 1986’da, “Hemoperfüzyon için Spesifik Sorbentler” adlı doktora tezini de 1992’de tamamladı. Danışman hocasının,  afinite kromatografisi üzerine çalışmasını önermesi üzerine  “afinite” ile olan yolculuğu başladı.

Merak edip okudukça ve aklındaki sorulara yanıtlar bulmaya çalıştıkça bu konuya olan ilgisi daha da arttı. 1994 yılında kimyasal teknolojiler doçenti,  2002 yılında da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Biyokimya Ana Bilim Dalında profesör oldu.

ÖDÜLLERİ, “EN”LERİ, ÜYELİKLERİ

Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü doçenti olarak görev yaptığı sırada “Polimerik Matrikslerin Biyotıp, Biyoteknoloji ve Çevre Uygulamaları” konularındaki üstün nitelikli uluslararası çalışmaları nedeniyle 1998 TÜBİTAK Teşvik Ödülüne layık görülen Dr. Adil Denizli’nin kazandığı diğer ödülleri, “en”leri, seçildiği üyelikleri ve yürüttüğü görevleri:

*1999 Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asosiye Üyeliğine seçildi

*2006 TÜBİTAK Bilim Ödülü

*2006 POPÜLER BİLİM Dergisi Temel Bilim Ödülü

*COMSTECH tarafından 1995-2005 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinin en çok yayın yapan öğretim üyesi seçildi

*2007 Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyeliğine seçildi

*2011-2014 yılları arasında TÜBA Konsey Üyeliği görevi

*2014 yılında “Endokrin Bozucu Kimyasalların Arıtılması için Kullanılan Nanoteknolojik Malzeme Üretimi” isimli çalışması, Ege Üniversitesi tarafından “Yılın Buluşu” olarak seçildi

*2016 Hacettepe Üniversitesi Bilime Katkı Ödülü

*Shangai Ranking’s Global tarafından yapılan sıralamada 2016 yılında Kimya Mühendisliği alanında  “Dünyada En Çok Atıf Alan ilk 150 Araştırmacı” içerisine girdi

*2017 yılında Turkishtime Dergisi tarafından “Bilime Yön Veren 100 Türk” arasında seçildi

YAZARLIĞI ve EDİTÖRLÜĞÜ

SCI Kapsamında taranan uluslararası dergilerde 5 çağrılı derleme ve 570 araştırma makalesi yayımlandı. Ulusal kitaplarda 30, uluslararası kitaplarda 40 bölüm yazarlığı ile ulusal dergilerde yayımlanan 50 araştırma makalesi ve 150 popüler bilim yazısı bulunan Dr. Adil Denizli, “Protein Kromatografisi ve Yeni Nesil Polimerik Sistemler”, “Afinite Temelli Biyosensörler I ve II” kitaplarının editörüdür. Dr. Denizli, “Biyoayırma ve Polimerik Taşıyıcılar” kitabının yazarı olup  “Biyokimya” ve “Kimyanın Temelleri”  kitaplarının çeviri editörlüğünü yapmıştır.

BİLİMSEL YAYINLARI ve ORGANİZASYONLARI

Çalışmalarına Science Citation Indeks (SCI) tarafından taranan dergilerde 22 binin üzerinde atıf yapılmıştır ve h-endeksi 76’dır. Yayınlarına 600’e yakın uluslararası hand book, ansiklopedi ve kitapta 3 bin 500 civarında atıfta bulunulmuştur. Ayrıca çok sayıda uluslararası patent, katalog ve yüksek lisans-doktora tezinde de yayınlarına atıflar yapılmıştır.

SCI kapsamındaki 200 dergiye hakemlik yapan Dr. Denizli, günümüze kadar 62 yüksek lisans, 47 doktora tezi ve 5 doktora sonrası araştırma yönetti; 20’si “Kromatografi” 14’ü “Afinite Teknikleri” olmak üzere 34 ulusal ve uluslararası kongre düzenledi. Şimdiye kadar 7 lisanüstü yaz okulu, 1 çalıştay ve 4 lisansüstü yoğunlaştırılmış kurs düzenledi.

Dr. Fatma Denizli ile evli, Alp Denizli isimli evlat sahibi olan Dr. Adil Denizli, halen Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü profesör öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.