Akademik Bilgiler

Uluslararası Akreditasyon

Akreditasyon kuruluşları birimlerimizin, ulusal ve uluslararası düzeyde standartlara sahip olduğunu tescil etmektedir.

Bir üniversitenin bölümlerinin, ulusal ve uluslararası düzeyde kalite, verimlilik, etkinlik gibi performans standartlarına sahip olduğunu ortaya koyan, dolayısıyla o üniversite bölümlerini talep edenlere güven tesis etmeyi amaçlayan sistemlerden biri akreditasyondur. Söz konusu standartlar açısından Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Hacettepe Üniversitesi’nde bölümlerdeki eğitimin kalitesinin yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri de uluslararası akredite edilmiştir.

 • “Genel Hastaneler” akreditasyonuna sahip olan Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri, JCI (Joint Commision International) tarafından “Akademik Tıp Merkezi Hastane Standartları” adıyla tekrar akredite edilmiştir. JCI’nın bu kapsamda akredite ettiği Türkiye’de ilk kamu hastanesi olan Hacettepe Hastaneleri, JCI’nın yeni versiyon 6 standartı üzerinden, tek kamu üniversitesi hastanesi unvanını koruyarak 2025 yılına kadar beşinci kez akredite olmayı başarmıştır.
 • Eczacılık Fakültesi Eczacılık Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (ECZAKDER) tarafından 2028 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Edebiyat Fakültesi, Mütercim-Tercümanlık Bölümü CIUTI (Conference Internationale Permanente d’Instituts Universitaires de Traducteurs et Interpretes Mütercim-Tercümanlık Kuruluşları Uluslararası Daimi Konferansı) üyeliğine kabul edilmiştir.
 • Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık Bölümü, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Arkeoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Felsefe, Fransız Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, Sosyoloji Bölümleri Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 2023 yılına kadar, Psikoloji Bölümü Türk Psikologlar Derneği Psikoloji Programları Akreditasyon Birimi tarafından 2026 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümleri Eğitim Fakülteleri Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından 2022 yılına kadar, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği Bölümleri 2024 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Fen Fakültesi’nin Aktüerya Bilimleri, Biyoloji, İstatistik, Kimya ve Matematik lisans programları FEDEK ( Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih- Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından 09 Mayıs 2021 – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında akredite edilmiştir.
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi, Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (SABAK) tarafından 2026 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Hemşirelik Fakültesi, Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Mühendislik Fakültesi’nin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü eğitim programı, 30/09/2022 tarihine kadar uluslararası ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) akreditasyonuna sahiptir.
 • Mühendislik Fakültesi’nin Bilgisayar, Endüstri, Gıda, Kimya (2026 yılına kadar) Fizik, Jeoloji, Hidrojeoloji, Maden, Nükleer Enerji Mühendisliği (2023 yılına kadar) bölümleri Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği MÜDEK tarafından akredite edilmiş ve EUR-ACE Bachelor (European Accreditation of Engineering Programmes) etiketi almaya hak kazanmıştır.
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik (2025 yılına kadar), Çocuk Gelişimi (2026 yılına kadar), Ergoterapi (2024 yılına kadar) Bölümleri Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (SABAK) tarafından akredite edilmiştir.
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü doktora programları, Avrupa Biyotıp ve Sağlık Bilimlerinde Doktora Organizasyonu ORPHEUS’un, “Temel Gereklilikler” ve “Kalite Gelişimi” başlıklarındaki tüm gereklilikleri yerine getirerek ORPHEUS etiketi almıştır.
 • Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Spor Bilimleri Derneği, Spor Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (SPORAK) tarafından 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Tıp Fakültesi İngilizce ve Türkçe lisans programları, UTEAK tarafından 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.
 • Tıp Fakültesi İngilizce ve Türkçe Tıp Eğitimi Programları, Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.