Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini 1994 yılında bitirdikten sonra aynı üniversitede iç hastalıkları ihtisasını 1999 yılında, endokronoloji ve metabolizma hastalıkları üst ihtisasını da 2001’de tamamladı. 2005 yılında doçent, 2010 yılında profesör oldu.

2002-2004 yılları arasında ABD Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles Kampüsünde UCLA), obezitede yağ dokusu fonksiyon bozuklukları, iştah hormonları, insülin direnci ve polikistik over sendromu alanlarında doktora sonrası çalışmalar yaptı. Aynı süreçte Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri “Advanced Training Program in Translational Investigation” fellowship programını tamamladı.

Uluslararası saygın bilimsel dergilerde ve referans kitaplarında 100’ün üzerinde orijinal makale, derleme ve kitap bölümü bulunan Dr. Yıldız, polikistik over sendromu (PKOS) konusundaki uluslararası tanı ve tedavi kılavuzlarının yazarıdır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede düzenlenen kongre ve konferanslarda davetli konuşmacı, panelist ve moderatör olarak yer aldı. Üniversitelerde ziyaretçi öğretim üyesi olarak konferans ve seminerler vermiş, uluslararası uzman olarak doktora sınavları yönetti.

Avrupa Parlamentosunda 2018 yılında ilk kez gerçekleştirilen endokrinoloji oturumunda “hormonlar ve hastalıklar” konusunda bir konuşma yaptı. Avrupa Birliği ve üye ülke ulusal bilimsel kuruluşlarının proje değerlendirme süreçlerinde rol aldı,  birçok saygın uluslararası bilimsel dergide editörlük yaptı. Uluslararası dergiler ve araştırma kuruluşları için hakemlik yapan ve çeşitli komite görevlerinde bulunan Dr. Yıldız, halen Journal of Endocrine Society dergisinin yardımcı editörlüğünü yürütmekte.

Daha önce Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreterliğine seçilen ve Androjen Fazlalığı ve Polikistik Over Sendromu Derneği yöneticisi olarak görev yapan Dr. Okan Bülent Yıldız, 2014 yılında doksan ülkeden dört binin üzerinde üyesi bulunan ve çatısında 54 Ulusal ve 12 Avrupa alt uzmanlık derneğinin yer aldığı Avrupa Endokrinoloji Derneğinin yönetim kurulu üyesi ve yöneticisi olarak seçildi.

İLK TÜRK BİLİMCİ

2013 yılında, hormon hastalıkları alanında dünyanın en büyük iki kuruluşu olan Amerika ve Avrupa Endokrin Derneklerini ilk kez bir araya getiren ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğince de desteklenen, dünyanın hormon hastalıkları köprüsünü kurma vizyonu ile hayata geçirilen “EndoBridge Uluslararası Kapasite Geliştirme Projesi”nin kurucusu ve başkanı olan Dr. Yıldız’ın, “ilk Türk bilimci” olarak seçildiği uluslararası komite görevleri ise şöyle:

  • Hormon hastalıkları alanında dünyadaki en önemli ve en yüksek katılımlı organizasyon olan Amerikan Endokrin Kongresi ENDO bilimsel kurul üyeliği ve kongre eş başkanlığı
  • Androjen Fazlalığı ve Polikistik Over Sendromu Derneği yöneticiliği
  • 2017 yılında Portekiz’de gerçekleştirilen 19. Avrupa Endokrinoloji Kongresi Başkanlığı
  • Endokrinoloji alanında dünyada en fazla okunan ve en yüksek atıf sayısına sahip Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM) dergisinde editörler kurulu üyeliği
  • Journal of Endocrine Society (JES) dergisinde yardımcı editörlük

ÖDÜLLERİ ve İLGİ ALANLARI

Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi olan Dr. Yıldız’ın bu ödülleri arasında Amerikan Endokrinoloji Derneği Hot Topics in Endocrinology Seyahat Ödülü, Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği En iyi Genç Araştırmacı Ödülü, Türkiye Bilimler Akademisi GEBİP Ödülü, TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü ve Eisenhower Vakfı Uluslararası Liderlik Ödülü bulunmakta. Eisenhower Fellowship programı, kronik hastalık modeli olarak diyabet ve obezitede araştırma, hizmet ve sağlık politikalarının geliştirilmesinde akademi-hükümet-endüstri ilişkileri konusunda…

Başlıca ilgi alanları obezite, vücut ağırlığı ve iştah kontrolünde hormonal mekanizmalar, insulin direnci, metabolik sendrom, diyabet, hirşutizm ve polikistik over sendromu.

HACETTEPE ve BİR İLK DAHA

Polikistik over sendromunda hastaların yanında anne, baba, kızkardeş ve erkek kardeşler dâhil tüm aile bireylerinde insülin direnci ve artmış diyabet riski olduğu dünyada ilk kez Dr. Yıldız ve arkadaşlarının Hacettepe Üniversitesi’nde yürüttükleri çalışma ile gösterildi ve JCEM dergisinde yayımlandı.

İnsanlarda tokluk hormonu (leptin) kullanımı konusunda da çalışmaları bulunmakta. Ayrıca insan obezitesinde açlık hormonu (ghrelin) ve bir yağ dokusu hormonu olan adiponektinin 24 saatlik salınım dinamikleri literatürde ilk olarak Dr. Yıldız ve arkadaşları tarafından tanımlandı ve Amerikan Bilimler Akademisi dergisinde (PNAS) yayımlandı.

Dr. Bülent Okan Yıldız, halen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde profesör öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.