1970 yılında Ankara’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudu. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini İngiltere Manchester Üniversitesinde tamamladı.

Yirmi yılı aşkın süredir Hacettepe Üniversitesine hizmet veren, halen Fen Fakültesi Matematik Bölümünde profesör öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Türkyılmazoğlu’nun çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır. Evli ve ikiz çocuk babası olan Dr. Mustafa Türkyılmazoğlu, dünyanın en etkili bilimcileri arasında yer almasıyla ilgili şunları söyledi:

“Hacettepe Üniversitesinin uluslararası bilimsel arenada itibar ve saygınlığının en üst seviyelere çıkmasına katkıda bulunduğum için gururluyum.

Kişisel hırs ve ihtiraslarından arındırılmış yönetici ve idareciler eşliğinde; şeffaf, ayrımcılık ve baskı yapmayan, çalışan ve araştıran akademisyenlerin her koşulda arkasında ve destekçisi olan, özellikle genç ve dinamik meslektaşlarımın bilimsel azim ve iştahını kırmaktan imtina eden, her alanda kurumsallaşmış bir Hacettepe, bu tür başarılarla dünyanın takdirini toplamaya devam edecektir.”