Uluslararası Sıralamalar

Hacettepe Zirvede…

URAP: Türkiye’nin en iyi üniversitesi Hacettepe

THE: Hacettepe, Dünya sıralamasında 200 sıra birden yukarı çıktı

TURKISHTIME: Tıp bilimine yön veren 100 Türk’ten 46’sı Hacettepe kökenli

YÖK’ün 26 Eylül 2017 tarihli kararıyla “Araştırma Üniversitesi” ilan edilen Hacettepe, kuruluşundan bu yana geçen 52 yılda, Türk bilimine kattıkları ve yaptığı özgün katkılarıyla “marka üniversite” niteliği kazanırken Türkiye’nin evrensel bilime açılan kapısı oldu. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Hacettepe, “CWUR Türkiye” sıralamasında elde ettiği birincilikten sonra, dünyanın sayılı üniversite derecelendirme kuruluşlarının 2018-2019 sıralamalarında zirveye yükseldi.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın

URAP Araştırma Laboratuvarı’nın üniversitelerin akademik performansını özetleyen listesine göre, Hacettepe Türkiye’nin en iyi üniversitesi oldu.

Hacettepe, ünlü İngiliz kuruluşu THE (Times Higher Education) tarafından hazırlanan “2019 Dünya En İyi Üniversiteler” sıralamasında büyük sıçrama gösterdi. Sıralamadaki yeri 601-800’den 501-600’e aralığına yükselen Hacettepe Üniversitesi, bin 258 üniversitenin değerlendirmeye alındığı bugüne kadarki en büyük listede 200 sıra artış gösterdi.

Turkishtime tarafından hazırlanan, “Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” kitabına göre de Hacettepe Üniversitesi, dünya tıp bilimine damga vurdu. Dünyada tıp bilimine yön veren 100 Türk bilimciden 46’sının Hacettepe kökenli olduğu belirlendi.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın

İşte Hacettepe farkı

2018 yılında yayımlanan Dünya Üniversiteleri Sıralamaları bağlamında dünyaca kabul gören 6 sıralamada da yükselen Hacettepe Üniversitesi, ilk 500 dilimine en yakın Türk Devlet Üniversitesi oldu.

THE, ilk kez etki sıralaması yaptı
Gurur tablosu: Hacettepe ilk 100’de

BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini temel alan The Impact Ranking 2019 sonuçlarına göre, Hacettepe sadece bir eğitim kurumu olarak değil toplum, çevre ve sağlık üzerine etkileri bakımından da dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına giren tek devlet üniversitesi oldu. Dünya Genel Sıralama tablosunda 87. sıraya oturan Hacettepe, Türkiye’de devlet üniversiteleri içinde ise birinci sırada yer aldı.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın

Menü