Uluslararası Sıralamalar


QS Elit Üniversiteler sıralamasında 5 alanda Türkiye’de ilk sırada...

Hacettepe Üniversitesi, İngiliz eğitim danışmanlığı firması QS (Quacquarelli Symonds)’in alanlara göre en iyi dünya üniversiteleri 2017 sıralamasına göre, Türkiye üniversiteleri arasında Tıp alanında birinci sırada yer alırken dünya sıralamasında da 251-300 bandına yerleşerek büyük bir başarıya imza attı.

Ayrıca İngiliz Dili ve Edebiyatı, Anatomi ve Fizyoloji, Hemşirelik alt alanlarında da yine Türkiye üniversiteleri içinde ilk sırada yer alarak önemli bir sıçrama gerçekleştirdi.

Arkeoloji, Sahne Sanatları, Biyolojik Bilimler, Diş Hekimliği, Eczacılık ve İlaç Bilimleri, Eğitim Bilimleri alanlarında Türkiye üniversiteleri arasında ikinci, Dil Bilimleri, Kimya Mühendisliği, Veterinerlik ve Zooloji, Doğa ve Su Bilimleri, İstatistik ve Yöneylem Araştırmalar alt alanlarında ise üçüncü sırada yer alması tıp dışında kalan diğer alanlarda da iddialı bir üniversite olduğumuzu kanıtladı.

Beş ana alan çerçevesinde değerlendirildiğinde ise Hacettepe Üniversitesi dokuz alt başlıktan oluşan Yaşam ve Sağlık Bilimleri ana alanında Ziraat ve Ormancılık, Veterinerlik gibi bölümlere sahip olmamasına rağmen bu alanda Dünya Elit Üniversiteler Türkiye sıralamasında İstanbul Üniversitesi ile birlikte yer aldı. Üniversitemiz ayrıca Sanat ve İnsani Bilimler ana başlığında Dünya Elit Üniversiteler listesine girerek büyük bir atılım gösterdi.