Hacettepe Üniversitesi Hakkında
Türkiye’nin ikinci Diş Hekimliği Yüksekokulu da 1963’te Hacettepe Tıp Fakültesi’ne bağlı açılır. 1965 yılında Hacettepe eğitim kurumlarının koordinasyonunu sağlamak üzere Hacettepe Bilim Merkezi kurulur. 1966’da, önce Hacettepe Tıp Merkezi ardından da Hacettepe Tıp Merkezi Hastanesi hizmete girer.

Ve bu çekirdek kuruluşlar, özel bir kanun ile üniversiteye dönüştürülür. 8 Temmuz 1967 tarih, 892 sayılı Kanun ile kurulan Hacettepe Üniversitesi; Tıp, Sağlık Bilimleri, Fen ve Sosyal Bilimler Fakülteleri ile eğitime başlar. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı, Eczacılık Yüksekokulu kurulur.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilk mezunlarını 8 Temmuz 1969 tarihinde verir. Yüksekokul olarak kurulan Diş Hekimliği ile Eczacılık, 1971 yılında fakülte olur. Hacettepe Eczacılık, Türkiye’de açılan üçüncü eczacılık fakültesidir.Türkiye’nin eğitim, araştırma, kültür ve sanat alanlarında öncülük etmiş örnek bir kurum olan ve dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Hacettepe Üniversitesi günümüzde 15 fakülte, 15 enstitü, Ankara Devlet Konservatuvarı, 2 Yüksekokul, 4 Meslek Yüksekokulu, 93 Araştırma ve Uygulama Merkezi, Hacettepe Teknokent ve HT-Teknoloji Transfer Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Halen 1.806’sı öğretim üyesi (Profesör, Doçent, Doktora Öğretim Üyesi), 635'i öğretim görevlisi, 1.515'i araştırma görevlisi olmak üzere toplam 3.956 akademik ve 7.735 idari personelin görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi’nin lisans, ön lisans ve yüksek lisans düzeyi öğrenci sayısı 50.000’e yaklaşmış, mezun sayısı 172.252'yi aşmıştır.


Araştırma Üniversitesi


Hacettepe Üniversitesi, araştırmaya yönelik alt yapısı, güçlü akademik kadrosu ve bilimsel üretimleriyle “araştırma odaklı” çağdaş bir üniversitedir. Hacettepe’nin bilim ve araştırma vizyonu, çok disiplinli yapısıyla bilim üretmek ve toplumsal sorumluluğu gereği araştırma çıktılarını ülke, toplum ve evrensel bilim yararına sunmaktır. Bu nedenle yapılan araştırmalarla, dünyadaki zorluklara çözüm üretmeyi amaçlanır ve yarının enerji gereksinimlerinden kanser tedavisine kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilir. Hacettepe’nin araştırmacı ruhu, dünyanın önde gelen kurum, kuruluş ve işbirlikleriyle beraber hareket edilmesini de vazgeçilmez kılar.

Üniversitem Hacettepe...

Hacettepe Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürüyor.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Bilgi için: 0 (312) 305 10 80